Znaczenie parametrów technicznych przy wyborze płytki

Wybierając płytki wszyscy zwracamy uwagę na ich walory estetyczne. W praktyce jednak, aby dokonać trafnego wyboru powinniśmy również uwzględnić najważniejsze parametry techniczne. Szczęśliwie w przypadku płytek zapoznać się musimy jedynie z pięcioma prostymi parametrami. Poznając je mamy pewność dokonania trafionego wyboru.

Płytki do salonu – najważniejsze parametry techniczne

W zależności od tego, w jakim miejscu płytki zostaną ułożone powinny charakteryzować się określonymi parametrami technicznymi. Poszczególne parametry są zawsze określane przez producenta płytki.

Jeżeli nabędziemy wiedzę, która pozwoli nam dokonać ich prawidłowej interpretacji nie będziemy musieli poznawać właściwości poszczególnych materiałów, gdyż będziemy mogli wywnioskować je na podstawie parametrów. Do najważniejszych z nich zaliczamy:

  • twardość,
  • antypoślizgowość,
  • nasiąkliwość,
  • ścieralność.

Jak interpretować poszczególne parametry

Jedną z najważniejszych informacji dostarczanych przez producenta jest parametr twardości. Pozwala on określić nam, jaka jest odporność płytki na zarysowana. Jest to szczególnie ważne, jeżeli w mieszkaniu będą znajdowało się dzieci lub mogące uszkodzić płytki umeblowanie. Twardość określona jest za pomocą 10-stopniowej skali Mohsa. W przypadku płytek, które będą użyte do wyłożenia podłogi w salonie powinniśmy wybierać modela sklasyfikowane w tej skali od 6 wzwyż.

Z kolei antypoślizgowość, jak sama nazwa wskazuje określa poziom śliskości zewnętrznej powierzchni płytki. Producenci określają ją za pomocą dużej litery R oraz w skali od 9 do 13. Innymi rzecz ujmując im wyższa cyfra przy literze R, tym wyższa antypoślizgowość. Z kolei nasiąkliwość informuje nas o poziomie porowatości zewnętrznej powierzchni płytki.

Im mniejsza porowatość, tym łatwiej będzie utrzymać płytkę w czystości. W zależności od poziomu nasiąkliwości płytka może być przydzielona do 1 z 3 grup. Jeżeli zależy nam na łatwym utrzymaniu płytki w czystości powinniśmy wybierać modele z grupy II oraz III.Ostatnim kluczowym parametrem jest ścieralność.

W zależności od poziomu ścieralności płytka może być przydzielona do jednej z pięciu kategorii. Jeżeli interesują nas płytki do salonu powinniśmy wybierać modele klasyfikowane do kategorii IV oraz V. W takim przypadku będziemy mieli pewność, że płytka zachowa wszystkie swoje walory estetyczne przez długie lata.

Sprawdź: https://www.banyo.pl/pl/menu/plytki-do-salonu-134.html