
Długotrwała praca w pozycji siedzącej często powoduje zmęczenie, złą postawę, bóle pleców i obrzęki nóg. W rezultacie może dojść do rozwoju przewlekłych chorób układu mięśniowo-szkieletowego i układu krążenia. Problem ten dotyczy nie tylko pracowników biurowych, ale również tych, którzy znaczną część czasu spędzają przed komputerem w domu.
Przyczyną tych problemów może być niewłaściwy fotel, który utrzymuje mięśnie i stawy w napięciu, nie pozwalając się zrelaksować, a to prowadzi nie tylko do złego stanu zdrowia, ale także zmniejsza wydajność.
Wybór fotela biurowego według cech
Wybierając fotel biurowy, należy wziąć pod uwagę kilka podstawowych parametrów: materiał, z którego wykonany jest korpus, tapicerkę oparcia i siedziska, obecność podłokietników i zagłówka, mechanizm podnoszenia siedziska i inne. Czynniki te wpływają nie tylko na komfort i wygląd mebli, ale także na ostateczny koszt towaru.
Tapicerka
Do obicia fotela stosuje się różne materiały — tkaninę, skórę naturalną lub sztuczną, ekoskórę, elastyczną siatkę lub tworzywo sztuczne.
- Tapicerka tkaninowa jest praktycznym, trwałym i niedrogim materiałem. Ze względu na fakt, że tkaniny pochłaniają wilgoć i zapachy, przy wyborze tego typu tapicerki należy preferować tkaniny oddychające o dobrej higroskopijności.
- Skóra naturalna jest materiałem reprezentacyjnym, odpornym i trwałym, ale drogim. Ponadto skóra naturalna powinna być okresowo pielęgnowana, aby zachować swój wygląd i elastyczność.
- Sztuczna skóra to niedroga tapicerka na bazie PCV, która imituje naturalny materiał. Dużo tańsza niż skóra naturalna, łatwa w pielęgnacji, ale krótkotrwała.
- Ekoskóra to nowoczesny materiał wykonany na bazie “oddychającego” poliuretanu. Praktycznie nie różni się od skóry naturalnej, ale jest zauważalnie tańsza.
Podłokietniki
Obecność podłokietników jest pożądana przy długotrwałym siedzeniu, ponieważ pozwalają one na prawidłowe ułożenie rąk na stole. Zaleca się, aby przedramiona, nadgarstki i dłonie znajdowały się w jednej linii z blatem stołu.
Odpowiednie dopasowanie wysokości podłokietników pozwala uniknąć częstego wśród pracowników biurowych problemu “syndromu tunelowego”, który objawia się zapaleniem nerwów i ścięgien nadgarstka. Większość foteli ma podłokietniki zamocowane w stałej pozycji, dlatego należy wybrać model z regulowanymi podłokietnikami, aby móc dostosować ich wysokość i szerokość.
Oparcie i siedzisko fotela
- Wygodne krzesło do pracy powinno mieć wysokie oparcie, wygięte w kształt litery S, która podąża za konturami pleców. Oparcie o właściwościach ortopedycznych jest lekko wklęsłe w miejscu styku z dolną częścią pleców, aby zminimalizować obciążenie dolnej części pleców.
- Oparcie może być regulowane ręcznie lub automatycznie. Dobrze jest, gdy oparcie leży płasko przy plecach użytkownika. Twardość oparcia powinna być taka, aby lekko zwisało do tyłu pod ciężarem osoby.
- Regulacja głębokości. Funkcja ta umożliwia zwiększenie lub zmniejszenie rozmiaru miejsca siedzącego w zależności od danych fizycznych właściciela.
Komfort (miękkość siedziska)
Siedzenia wykonane z tworzywa sztucznego są anatomicznie ukształtowane, aby dopasować się do krzywizn ciała i zrekompensować twardość materiału.
Krzesła tapicerowane wypełnione są sprężystym materiałem, najczęściej pianką poliuretanową (pianką polimerową). Pianka poliuretanowa jest materiałem odpornym na ścieranie, zapewniającym wysoki komfort siedzącemu.