Stoły do salonu – sposób na jadalnię w niedużym mieszkaniu

stoły do salonu

Stół uważany jest za serce domu. Pozwala nie tylko na wspólne zjedzenie rodzinnego posiłku, ale również stwarza przestrzeń do rozmów i zwykłego bycia razem. Niestety, nie w każdym mieszkaniu jest dość miejsca na aranżację jadalni. Rozwiązaniem mogą być wówczas stoły do salonu, dzięki którym nawet przy mniejszej powierzchni nie trzeba rezygnować z rodzinnych obiadów.

Jak wybrać stół do salonu?

Salon czy też pokój dzienny jest zwykle miejscem, w którym główny element aranżacji stanowi komplet wypoczynkowy – sofa, fotele i stolik kawowy. Jeśli jednak salon ma pełnić również funkcję rodzinnej jadalni, konieczne jest zagospodarowanie części pomieszczenia w sposób umożliwiający wspólne jedzenie posiłków. Poza stołem, konieczne będą więc odpowiednie krzesła, przyda się również komoda na obrusy lub sztućce albo witryna na zastawę stołową.

Rodzaj stołu podyktowany jest zwykle wystrojem pozostałej części pomieszczania oraz ilością dostępnego miejsca. Wielki, dębowy stół może być świetnym wyborem w przypadku dużego salonu urządzonego w stylu klasycznym lub rustykalnym. Jeśli jednak nasz pokój dzienny umeblowaliśmy kierując się skandynawskim minimalizmem, równie dobrze sprawdzi się znacznie mniejszy stół sosnowy lub nawet wykonany z wysokiej jakości płyty meblowej – https://novodom.pl/k/stoly.

stoły do salonu

Rozkładane stoły do salonu – wygoda i funkcjonalność

Im mniejszy salon, tym większy problem z umiejętnym wkomponowaniem stołu. Rozwiązaniem w takiej sytuacji mogą być rozkładane stoły do jadalni. Dzięki możliwości swobodnego regulowania ich wielkości za pomocą dodatkowych, wyjmowanych lub wsuwanych części blatu, stół dopasuje się idealnie do potrzeb rodziny.  Korzystając z takiego rozwiązania, na co dzień stół może pozostawać w wersji zmniejszonej, wystarczającej na potrzeby codziennych wspólnych posiłków. Spodziewając się gości, można go jednak w prosty sposób powiększyć. W całkiem małych pokojach dziennych, sprawdzą się natomiast stoły mocowane w szufladach meblowych lub wysuwane spod blatów. Takie meble rozkładać można tylko wtedy, gdy są potrzebne. Złożone nie zajmują miejsca dając wrażenie większej przestrzeni mieszkalnej.