
Sklejka to materiał kompozytowy, który bardzo często kojarzy się z meblami o niskiej jakości. Takie myślenie jest jednak błędne, ponieważ rzeczona sklejka to materiał uniwersalny, estetyczny i popularny, a oprócz tego – również i bardzo tani. Jest stosowany w pracach budowlanych, zarówno warsztatowych, jak i konstrukcyjnych.
Z czego wykonana jest sklejka?
Sklejkę wykonuje się w głównej mierze z cienkich warstw drewna, które nazywa się obłogami. Dzieli się ja ponadto ze względu na liczbę warstw, która najczęściej jest nieparzysta, rodzaj użytego kleju, gatunek drewna i tym podobne.
Popularne są również sklejki liściaste, czyli wykonane z brzozy, buku lub z olchy. Należy wspomnieć, że właściwości tego materiału są uzależnione – zarówno mechaniczne, jak i fizyczne – od gatunku drzewa, grubości, rodzaju kleju i sposobów klejenia, a także układów fornirów.
Rodzaje sklejek
Sklejki dzielą się na różne rodzaje. Jedną z najbardziej popularnych jest sklejka suchotrwała, czyli przeznaczona do zastosowania w miejscach, gdzie nie będzie narażona na wilgoć. Powstaje ona z użyciem klejów mocznikowo-formaldehydowych.
Innym rodzajem jest sklejka wodoodporna. Nazwa jednak może mylić, ponieważ warstwy są odporne na wilgoć, a nie bezpośrednio na wodę. Oznacza to, że nie puszczają w nich spoiny klejowe, a arkusz nie rozwarstwi się. Sklejkę tego typu stosuje się między innymi do konstrukcji łazienkowych.