Rynek pierwotny, a rynek wtórny – z którego kupić mieszkanie?

wykańczanie mieszkania

Kiedy stajemy przed podjęciem decyzji o mieszkaniu, które będziemy chcieli kupić, mamy do wyboru tak naprawdę dwa obszary poszukiwań. Pierwszym z nich jest rynek pierwotny, czyli zupełnie nowe mieszkania we Wrocławiu (np. mieszkania deweloperskie tutaj), a drugim jest rynek wtórny czyli mieszkania niekoniecznie stare, ale już uprzednio używane. Jak się okazuje zarówno jeden, jak i drugi cieszą się sporym powodzeniem i każdy jest w czymś “lepszy” od swojego “konkurenta”. W związku z powyższym przedmiotowy artykuł poświęcimy omówieniu obu.

Plusy i minusy mieszkań z rynku pierwotnego

Niekwestionowaną zaletą zakupu mieszkania z rynku pierwotnego jest fakt, że jako pierwsi wchodzimy w jego posiadanie. Nowe mieszkanie we Wrocławiu od samego początku wygląda tak, jak my tego chcemy, a co za tym idzie nie musimy martwić się o to, co zastaniemy w momencie, kiedy rozpoczniemy jego remont.

Wszystko ma jednak swoje plusy i minusy, a w przypadku minusów rynku pierwotnego możemy wskazać brak pewności, jak zacznie się “zachowywać” budynek, kiedy już w nim zamieszkamy. W momencie, kiedy rozpocznie się proces jego osiadania mogą pojawić się pęknięcia na ścianach, które dla wielu osób są dosyć sporym problemem. Ponadto kupując mieszkanie od nieznanego dewelopera może okazać się, że spotka nas dużo więcej nieprzyjemności, na które nie byliśmy przygotowani.

Plusy i minusy mieszkań z rynku wtórnego

Największą zaletą mieszkań z rynku wtórnego jest fakt, że etap osadzania mają już za sobą. Dla wielu osób jednak świadomość tego, że w danym mieszkaniu już ktoś wcześniej mieszkał dyskwalifikuje je już na wstępie i nie wyobrażają sobie wejście w jego posiadanie.