Regały na książki szyte na miarę

Mogłoby się wydawać, że w erze audiobooków słowo pisane będzie odchodzić do lamusa, ale nic bardziej mylnego. Tradycyjna papierowa książka ma się bardzo dobrze i zawsze warto ją eksponować. Niezależnie więc od tego, czy posiadamy ogromną kolekcję, czy może tylko kilkanaście ulubionych lektur, zawsze warto je pokazać w salonie czy gabinecie. 

Regał szyty pod osobiste preferencje 

Tego rodzaju meble to prawdziwe pole do popisu. O ile jeszcze całkiem niedawno regał na książki jak te – https://witek.pl/meble/typy-mebli/polki-i-regaly/ kojarzył się głównie z prostokątną szafką z półkami, tak obecnie może mieć on bardzo różnorodną formę, którą dopasuje się idealnie do naszych potrzeb. W takim razie jak wybrać regał na książki? Przede wszystkim należy dostosować go do wielkości naszej kolekcji. Jeśli kolekcja liczy kilkadziesiąt pozycji to w zależności od naszych osobistych preferencji możemy zdecydować się na klasyczne regały stojące lub regały modułowe, w których mamy możliwość dowolnej kombinacji wielkości i ilości półek. Z powodzeniem ustawi się na nich książki o różnej wielkości i szerokości w dowolnej liczbie, a także inne kolekcje, np. płyt winylowych czy pamiątek. 

Regały wiszące są świetną propozycją dla tych, którzy posiadają nieco mniejsze kolekcje lub niewielki metraż, który wyklucza ustawienie wśród mebli dodatkowych regałów. Półki wiszące wcale nie muszą mieć klasycznej formy kwadratu czy prostokąta. W sprzedaży dostępne są regały wiszące, a także stojące, które mogą przybierać bardzo różne geometryczne kształty mniej i bardziej regularne. Takie rozwiązania sprawdzą się w pokojach młodzieżowych, ciasnych kawalerkach, czy mieszkaniach urządzonych w nowoczesnym stylu. 

Drewno, czy może coś zupełnie innego?

Materiał, z jakiego został wykonany nasz regał, ma istotne znaczenie. Przede wszystkim jednym z najbardziej uniwersalnych i wysokiej jakości materiałów jest drewno. Regały drewniane sprawdzą się we wnętrzach klasycznych, a także nowoczesnych. Jednak jeśli poszukujemy innych równie solidnych rozwiązań, to można zdecydować się na regały wykonane z metalu czy szkła lub połączenia dwóch z nich, np. drewna i metalu lub szkła i metalu. 

Równie popularne są regały wykonane z płyt meblowych lub tworzyw sztucznych. Przede wszystkim te drugie odznaczają się ciekawym designem i lekkością. Świetnie nadają się do powieszenia na ścianach w niedużych mieszkaniach, gdzie każdy wolny centymetr jest na wagę złota. 

Regały na książki występują również w ciekawej gamie kolorystycznej. Oczywiście kolor drewna jest ponadczasowy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby regał na książki miał inny kolor. Czarny, granatowy, a może czerwony? W tych kwestiach warto kierować się własnymi upodobaniami i preferencjami. 

Regał otwarty lub zamknięty 

Jak wybierać regały na książki, aby uchronić je przed takimi czynnikami jak światło słoneczne lub kurz? Dużą kolekcję warto zabezpieczyć przed promieniami słonecznymi, więc dobrym rozwiązaniem są regały zamknięte, np. ze szklanymi frontami. Jeśli jednak wybieramy regały otwarte, to warto ustawić je z dala od okien i tym samym uchronić książki przed wyblaknięciem.