Płyta OSB 12mm – czym się charakteryzuje?

płyta OSB 3 marki Kronospan

Płyta OSB 12 jest popularnym materiałem, który wykorzystywany jest do remontów i wykończeń domów. Najważniejszą zaletą płyt OSB jest to, iż są one trwałe, łatwe w obróbce stolarskiej i odporne na wilgoć.

Czym jest płyta OSB?

Płyta OSB 12mm jest w 90% wykonana z drewna, jednak powstaje z wiórów drzewnych, które sprasowane łączone są specjalną żywicą. Cały proces produkcji płyt OSB odbywa się pod ciśnieniem i w wysokiej temperaturze. Dzięki temu powstaje produkt trwały, odporny na czynniki atmosferyczne oraz o dobrych właściwościach mechanicznych.

Płyta OSB 12mm składa się z trzech warstw, które są układane raz poziomo, raz pionowo. Dzięki temu uzyskuje się lepsze właściwości mechaniczne płyt. Na rynku można spotkać wiele rodzajów płyt OSB, począwszy od tych z powierzchnią gładką, po porowate i frezowane. Płyty OSB można w prosty sposób łączyć, dlatego też są idealnym rozwiązaniem do wykończenia dużych powierzchni.

Zalety i zastosowanie płyty OSB

Płyta OSB 12mm nie posiada sęków, dzięki czemu jest stosunkowo trwała i mniej podatna na mechaniczne uszkodzenia. Nie odkształca się także tak, jak miękkie drewno. W dodatku płyta OSB 12mm jest dosyć tania, dzięki czemu zyskuje ogromną popularność, jako materiał wykończeniowy łączący w sobie dobry wygląd i cenę.

Płyty OSB mogą służyć jako materiał wykończeniowy ścian lub dachów. W popularnych współcześnie domach szkieletowych płyty OSB godnie zastępują deski i sklejki. Oprócz tego płyta OSB może być zastosowana na poddaszu lub w piwnicach. Coraz częściej płyty stosuje się także w konstrukcjach ogrodowych, jak budy dla psa lub altanki.

Zastosowanie płyt OSB w budownictwie jest bardzo szerokie. Oprócz tego są one często spotykane w magazynach, halach produkcyjnych oraz sklepach.