Plafony sufitowe

plafony sufitowe

Oświetlenie to jeden z najważniejszych elementów w urządzaniu wnętrz. Oprócz funkcji rozświetlania przestrzeni coraz częściej stanowi istotną część dekoracji. Sklepowe półki wręcz uginają się od rozmaitych rozwiązań. A co w przypadku kiedy mieszkanie ma niskie sufity? Najlepszym rozwiązaniem może okazać się plafon.

Czym są plafony?

Ten rodzaj lamp charakteryzuje się zazwyczaj płaskim kształtem, jest montowany bezpośrednio przy suficie i daje rozproszone światło. Dostępne są też modele z ruchomym źródłem światła czy wiszącymi ozdobnymi kryształkami. Jednak klasyczna budowa plafonu to pełny lub częściowy klosz, który stanowi pokrywę dla zainstalowanego źródła światła. Klosz pełni również funkcję rozpraszającą równomiernie światło w całym pomieszczeniu. Produkowane fasony mogą zawierać jedną lub kilka żarówek albo posiadać wbudowany moduł LED. Zastosowanie to stanowi ciekawą alternatywę dla lamp wiszących i żyrandoli.

Gdzie można zastosować plafon?

Istotną zaletą tego typu oświetlenia jest fakt, iż nadaje się do wielu rodzajów pomieszczeń. Szczególnie ma to znaczenie tam, gdzie są niskie sufity, co pozwala na zaoszczędzenie przestrzeni. Rynek oferuje modele w stylu nowoczesnym, glamour oraz klasycznym. Dzięki temu mogą być dobierane zgodnie z indywidualnym gustem i potrzebami klientów. Istnieją rozwiązania z ruchomym czujnikiem ruchu, które mają za zadanie oszczędzać energię. Montuje się je głównie w korytarzach, holach, przy schodach, pomieszczeniach gospodarczych czy ogrodach. Natomiast plafony sufitowe służące jako główne lub dodatkowe źródło światła można zainstalować z powodzeniem w:

  • Salonie
  • Kuchni
  • Sypialni
  • Pokoju dziecięcym
  • Biurze
  • Gabinecie.