Pawlacz -historia

pawlacz

Pawlacz jest bardzo praktycznym rozwiązaniem w małej przestrzeni, np. w bloku mieszkalnym gdzie każdy kąt jest cenny, ale nie tylko. Pawlacze były bardzo popularne za czasów PRL-u, najczęściej był umieszczany w przedpokoju nad drzwiami wejściowymi, stanowił nieodzowny element wielu ówczesnych mieszkań. Przechowywano w  nim rzeczy, które były rzadziej używane takie jak malaksery, zastawy stołowe, buty rzadko używane czy wszelkiego rodzaju w przetwory. W dzisiejszych czasach w pawlaczach możemy znaleźć sprzęty sportowe, torby podróżne pościele czy koce. Potrzeba magazynowania nie zmieniła się od lat, dlatego zabudowane schowki pod sufitem nadal są przydatnym elementem w każdym domu.

Pawlacz w holu i wejściu 

Nowoczesne schowki stanowią część zabudowy i bardzo często włączone są w szereg innych szafek, co daje efekt spójności. Ponadto w wejściu pawlacz zintegrowany z zabudową może tworzyć wnękę na płacze i kurtki, poniżej możemy zrobić miękkie, praktyczne siedzisko.

We współczesnej formie pawlacze w obudowie mogą posiadać oświetlenie LED, co stanowi również dodatkowy element wystroju.

pawlacz

Pokój dzienny 

W pomieszczeniach mieszkalnych pawlacze są najczęściej w neutralnych odcieniach. Pod sufitem umieszczany jest ciąg zamykanych szafek o bezuchwytowych frontach otwieranych przez  lekkie naciśnięcie. Wnętrze pawlacza można oświetlić.

Kuchnia i łazienka 

Pawlacze (https://gornapolka.com/kp/szafy-i-pawlacze/) w tych miejscach są bardzo funkcjonalne i przydatne. W kuchni możemy schować nieużywane zbyt często sprzęty a w łazience zapasy ręczników czy papieru toaletowego. Żeby nie zmniejszać przestrzeni, pawlacz można obudować płytami lustrzanymi.