Parametry, które warto mieć na uwadze przy wyborze stolika kawowego

stolik kawowy

Bardzo praktycznym meblem w każdym salonie jest stolik kawowy, który jak wskazuje na to sama nazwa, służy przede wszystkim do postawienia kubka z kawą i talerzyka z deserem. Oczywiście można umieścić na jego blacie cokolwiek, stanowi on mniejszą wersję pełnowymiarowego stołu. Stolik kawowy powinien być przede wszystkim funkcjonalny, estetyczny, pasować do aranżacji wnętrza.

Na jaki zdecydować się stolik kawowy do pokoju dziennego?

Stoliki kawowe to niewielkie meble, które można z łatwością przesuwać i przenosić w dowolne miejsce, tam gdzie będą w danym momencie potrzebne. Nie mogą być wobec tego zbyt masywne ani ciężkie. Istotne jest to, aby dobrać ich odpowiedni rozmiar. Trzeba pamiętać o tym, że stolik nie może w żaden sposób utrudniać poruszania się po pomieszczeniu ani blokować do niczego dostępu. Warto mieć na uwadze to, aby był wykonany w takim samym stylu, co pozostałe meble w salonie, chociaż w przypadku nowoczesnej aranżacji można zdecydować się na coś bardziej odważnego – mebel w intensywnym kolorze, o nietypowym kształcie. Jeśli wystrój ma być harmonijny, to do mebli z zaokrąglonym rantami warto wybrać stolik w kształcie okrągłym lub owalnym. Z kolei z ostrymi linami będzie najlepiej komponował się mebel w wersji kwadratowej lub prostokątnej.

stolik kawowy

Co jeszcze warto mieć na uwadze przy wyborze stolika kawowego?

Wybierając stolik kawowy, warto zadbać o to, aby pasował on do aranżacji wnętrza, mebli wypoczynkowych. Uniwersalnym rozwiązaniem są stoliki kawowe w wersji drewnianej, które pasują do niemalże każdego wystroju. Z kolei w pomieszczeniach urządzonych w stylu nowoczesnym czy minimalistycznym sprawdzą się modele szklane, kamienne czy metalowe. Aranżacja glamour wymaga sięgnięcia po mebel połyskujący, bogato zdobiony. Stolik kawowy może stać się też unikalnym elementem wyposażenia, przykuwającym wzrok, o nieprzeciętnych walorach dekoracyjnych. Świetne efekty można uzyskać, łącząc ze sobą różne materiały – przykładowo drewno ze szkłem czy metal z kamieniem. Przy wyborze stolika kawowego znaczenie ma też rozmiar, najlepiej dobrany w oparciu o wymiary mebli wypoczynkowych. Optymalna wysokość stolika wynosi od 3 do 5 centymetrów poniżej siedziska sofy, kanapy czy narożnika. Powierzchnię blatu także trzeba dopasować do wielkości wypoczynku, aby mogło z niej korzystać więcej osób. Warto też pomyśleć nad stolikami typu 2w1, dzięki czemu łatwej będzie dopasować wielkość blatu do bieżących potrzeb użytkowników.