Oświetlenie wnętrz – lokalizacja lamp i kierunek padania światła

  • Home
  • Oświetlenie wnętrz – lokalizacja lamp i kierunek padania światła
lampy wiszące

Oświetlenie wnętrz – lokalizacja lamp i kierunek padania światła

  • 5 stycznia 2021
  • By Admin: meblowy ekspert
  • Comments: Comments off

Ogólne zasady oświetlenia pomieszczeń

Zasady doboru lamp we wnętrzu dotyczą nie tylko ich wyglądu czy stylu w jakim zostały wykonane, ale także ich lokalizacji, mocy oraz kwestii takich jak stopień rozproszenia światła i jego kolor. Ze względu na fakt, iż lampy sufitowe wiszące stanowią najczęściej główne źródło światła w pomieszczeniach, a wszelkie zmiany z nimi związane są znacznie trudniejsze do wprowadzenia, to właśnie ich dotyczy większość zasad, choć znajdują one także zastosowanie w przypadku innych rodzajów lamp.

lampy wiszące

Lokalizacja lamp wiszących

Dobór lamp do wystroju wnętrza to powszechnie znana zasada, a proces ten stanowi często ostatni etap remontu czy renowacji pomieszczenia. Zachowanie takiej kolejności gwarantuje jego spójny i estetyczny wygląd. W przypadku wykonywania remontu, kwestie oświetlenia warto jednak rozważyć wcześniej. Pierwszym branym pod uwagę zagadnieniem powinna być właściwa lokalizacja źródeł światła. Pozwoli ona na łatwiejsze i przyjemniejsze korzystanie z wnętrza, a samo pomieszczenie będzie bardziej funkcjonalne. W przypadku rozmieszczania źródeł światła w salonie – jego centralnym punktem jest często stół lub sofa i to właśnie ich oświetlenie powinno stanowić priorytet. Decyzja o tym gdzie umieszczone zostaną lampy wiszące oraz jaka będzie moc zastosowanych w nich żarówek, w tym przypadku miała będzie większe znaczenie niż ich wygląd.

Kierunek padania światła a nastrój w pomieszczeniu

W przypadku większości dostępnych na rynku rozwiązań, światło może być kierowane bezpośrednio w dół, oświetlając określony obszar pod lampą; odbijane od sufitu, co pozwala na większe rozproszenie światła lub kierowane w dół i na boki, dzięki czemu oświetlony zostaje znaczny obszar (rozproszenie światła w tym przypadku uzależnione jest od budowy lampy). Jeżeli lampy wiszące do salonu stwarzać mają kameralną atmosferę, powinny one dawać światło punktowe o mniejszej mocy, natomiast jeśli pomieszczenie ma być równomiernie oświetlone, warto zastosować lampy o niewielkim profilu, świecące dużą powierzchnią.

Zastosowanie kilku ogólnych zasad dotyczących oświetlenia pomieszczeń nie tylko poprawi ich funkcjonalność, ale także zwiększy przyjemność z użytkowania. Choć nie są to kwestie konieczne do rozważenia, jednak z pewnością zasługują na wzięcie pod uwagę.