O czym należy pamiętać wybierając łóżko tapicerowane?

Łóżka tapicerowane to akcesoria cenione za wyjątkowy wygląd i wiele korzystnych właściwości. Dzięki swoim zaletom cieszą się coraz większą popularnością. Wśród mebli z tej kategorii odnaleźć można wiele różnorodnych modeli. Oprócz walorów estetycznych różnią się również funkcjonalnością i wygodą użytkowania. Jak wybrać łóżko tapicerowane, które spełni oczekiwania domowników?

Wybór łóżka – podstawowe parametry

Planując zakup łóżka, które będzie praktyczne i funkcjonalne, należy przede wszystkim w przemyślany sposób dobrać jego wymiary. Warto pamiętać, że materac wygodny dla jednej osoby powinien być szeroki na min. 80 cm. W przypadku dwuosobowego mebla wartość ta wynosi 140 cm. W wielu łóżkach wymiary zewnętrzne różnią się jednak od wielkości powierzchni do spania. Dopasowując do wielkości pomieszczenia tapicerowany model ramowy, należy wziąć pod uwagę również szerokość brzegów. Zazwyczaj wymaga ona dodania do wielkości materaca ok. 8-10 cm. Standardowa długość powierzchni do spania to 200 cm. Możliwe jest jednak odnalezienie łóżek dopasowanych do indywidualnego zapotrzebowania. Co należy wziąć pod uwagę, aby łóżko było wygodne dla użytkowników?

Jak wybrać praktyczny i komfortowy mebel?

Odpowiednio dopasowane łóżko do sypialni powinno zapewniać maksymalną wygodę podczas odpoczynku oraz możliwość funkcjonalnego zaaranżowania przestrzeni. Istotnym elementem mebla tapicerowanego będzie miękkie i wygodne wezgłowie. Dzięki niemu użytkownicy będą mieli o co się oprzeć podczas wieczornego oglądania filmów. Taki element uchroni również ścianę za łóżkiem przed zabrudzeniem. To korzystne rozwiązanie dla osób, które obawiają się, że poduszka może w nocy wpaść w przestrzeń pomiędzy meblem a ścianą. Wysokość wezgłowia powinna być dopasowana do wzrostu użytkowników. Pod uwagę zaleca się wziąć również wysokość samego łóżka. Modele, w których powierzchnia do spania jest osadzona na wysokości ok. 70 cm będą korzystnym rozwiązaniem dla osób z bólami kolan. Aby zakupione łóżko było jak najbardziej funkcjonalne, zaleca się zwrócić uwagę na to, czy posiada schowek na pościel. Dopasowana skrzynia lub kufer ułatwi praktyczną organizację przestrzeni.

O czym jeszcze powinno się pamiętać?

Wybierając łóżko tapicerowane spomiędzy ofert takich producentów należy zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z którego wykonano obicie. Wykorzystane tutaj tworzywa mogą być korzystnym rozwiązaniem w różnych sytuacjach. Wśród wielu tkanin odnaleźć można między innymi materiały odporne na uszkodzenia mechaniczne i pokryte hydrofobową powłoką. To dobry pomysł w mieszkaniach, w których przebywają zwierzęta i małe dzieci. Odporność na zaciąganie uchroni przed zniszczeniem za pomocą zębów lub pazurów pupili. Hydrofobowe właściwości sprawią, że wylane napoje nie wyrządzą dużych szkód. Wykorzystywane w tym celu skóry ekologiczne i naturalne to świetne rozwiązanie dla alergików. Do zachowania ich w czystości wystarczy przecieranie wilgotną szmatką. Wzięcie pod uwagę wymienionych czynników ułatwi wybranie łóżka, które zapewni domownikom komfort i wygodę.