Krzesła drewniane – zalety i wskazówki dotyczące wyboru

  • Home
  • Krzesła drewniane – zalety i wskazówki dotyczące wyboru

Krzesła drewniane – zalety i wskazówki dotyczące wyboru

  • 26 stycznia 2021
  • By Admin: meblowy ekspert
  • Comments: Comments off

Krzesła są jednym z tych elementów wyposażenia domu, o który dba się jako pierwszy, często przed zakupem innych mebli. Chociaż dziś można spotkać modele wykonane z bardzo różnych materiałów, w większości domów nadal królują te drewniane, jednak jak wybrać krzesła drewniane, które będą pasować do charakteru domu i będą dobrej jakości?

Krzesła drewniane – klasyka i elegancja

Krzesła drewniane to najpopularniejszy rodzaj tych mebli, co wynika z ogromnej liczby posiadanych przez nie zalet.

Po pierwsze, drewno jest materiałem ekologicznym, co przemawia do wielu osób, które starają się zminimalizować użytkowanie obiektów wykonanych z tworzyw sztucznych. Być może to przez swoje naturalne pochodzenie drewno jest też niezwykle przyjemne w codziennym kontakcie. Dla większości osób zdecydowanie jest ono milsze w dotyku od tych modeli, które zrobione są z tworzyw sztucznych czy metalu, a także często posiadają dość miły delikatny zapach drewna, tak lubiany przez wiele osób.

Krzesła drewniane wprowadzają też do domu bardzo ciepłą atmosferę, która nie może się równać tej stwarzanej przez krzesła metalowe czy plastikowe. Jest to atmosfera domowego ogniska, która kojarzy się z rodziną, a dom staje się dzięki ich obecności bardziej przyjazny.

Jak wybrać krzesła drewniane?

Krzesła drewniane, ze względu na swoją wielką popularność, a także ze względu na właściwości samego drewna, występują w ogromnej liczbie modeli, poczynając od takich, które wzorowane są na meblach z odległych epok i często pięknie rzeźbione, po modele bardzo nowoczesne i często charakteryzujące się surowym minimalizmem, a wręcz ascetyzmem.

Wybierając więc krzesła drewniane, ważne jest, czy wnętrze chce urządzić się w duchu typowo tradycyjnym, czy może jednak postawić na wnętrze wysoce nowoczesne, od którego będzie bić tradycyjne ciepło i swojskość.

Krzesła drewniane, pomimo wszystkich swoich zalet, posiadają też jednak i wady. Po pierwsze, dość łatwo je uszkodzić. Podatne są one bowiem na obtłuczenia, zarysowania i inne czynniki, a do tego część modeli, w szczególności tych, które nie są zbyt dobrze zaimpregnowane i polakierowane, niezbyt dobrze znosi wilgoć.

Kiedy już na krześle widoczne są oznaki zużycia i niekorzystnego wpływu wilgoci, ciężko jest doprowadzić krzesło do stanu pierwotnego, a do tego proces ten wymaga dość specjalistycznej wiedzy, w tym także tej o stosowanych preparatach do pielęgnacji drewna. 

Z powyższych powodów zaleca się, by kupować krzesła lakierowane, a wiele modeli powinno się regularnie impregnować specjalnymi preparatami. W zależności od rodzaju drewna i procesu produkcji krzeseł w różny sposób się o nie dba, dlatego zawsze warto podczas zakupu dowiedzieć się, jak ma wyglądać proces ich pielęgnacji.

Ponieważ pomimo całego uroku, krzesła drewniane mają zbyt twarde siedziska, warto jest także zadbać o kupno specjalnych poduszek, dzięki którym użytkowanie krzesła stanie się o wiele przyjemniejsze, a które dodatkowo mogą wprowadzić do domu jeszcze więcej ciepła i podkreślić indywidualizm i wyczucie stylu właścicieli mieszkania lub domu.