Jak wybrać odpowiednią lampę wiszącą? – Najważniejsze informacje

Nie odpowiada Ci aktualne oświetlenie Twojego domu bądź przeprowadzasz gruntowny remont? Jednym z ważniejszych elementów, na który warto zwrócić uwagę, okazać się mogą lampy wiszące. Znajdują się one chyba w każdym gospodarstwie domowym, a co więcej odgrywają w nim kluczową rolę. Jest to bowiem główne źródło światła, które ma za zadanie dokładnie oświetlić całe pomieszczenie. A zatem jak dobrać odpowiednią lampę wiszącą do Twojego domu?

Jaka lampa do salonu, kuchni, czy biura?

Dopasowując lampę wiszącą do danego pomieszczenia, przede wszystkim powinno się podjąć wybór, jaki rodzaj lampy w danym miejscu się preferuje.

Najłatwiej lampy takie podzielić na dwa typy, jakim są:

  • Lampy jednopunktowe – są to takie lampy, które mają tylko jedno źródło światła. Świetnie sprawdzą się one w mniejszych pomieszczeniach, gdzie dobre oświetlenie każdego kąta nie jest niezbędne. W tym przypadku warto dokupić również inne rodzaje oświetlenia, na przykład lampy stojące.
  • Lampy wielopunktowe – w przeciwieństwie do lamp jednopunktowych, występują one w postaci kilku lamp, dzięki którym możesz utworzyć ciekawe kompozycje. Idealnie nadadzą się one do większych pomieszczeń, na przykład w jadalni. Dzięki takiemu rozwiązaniu stół w trakcie spożywania posiłków będzie bardzo dobrze oświetlony.

Na co zwrócić uwagę wybierając lampy wiszące?

Oprócz samego rodzaju lampy wiszącej warto również wziąć pod uwagę kilka innych, równie istotnych aspektów. Przede wszystkim należy pamiętać o:

  • rozmiarze lampy – powinien on być proporcjonalny do rozmiaru danego pomieszczenia, np. w mniejszych pokojach zaleca się zastosowanie minimalistycznych rozwiązań,
  • designie – ważne, aby styl lampy wpasowywał się w ogólny wystrój przestrzeni, w którym się znajduje, dzięki czemu lampa taka nada jej wyjątkowy charakter i klimat,
  • dobrej jakości żarówce – każda żarówka ma przypisaną do siebie klasę efektywności energetycznej, którą ocenia się za pomocą liter od najniższej F do najwyższej A++.