Jak wybrać krzesło obrotowe?

krzesło obrotowe

Krzesła biurowe należą do najczęściej użytkowanych mebli, dlatego powinny być wygodne. Duże znaczenie ma możliwość regulacji wysokości siedziska i oparcia, a opcjonalnie także wychylenia zagłówka. Taki fotel nie powinien być zbyt sztywny, dlatego oparcie musi delikatnie się odchylać. Istotna jest również wysokość, która powinna umożliwić użytkownikowi położenie stóp płasko na ziemi. Krzesło powinno posiadać oparcia na łokcie, czyli podłokietnik. Najlepiej, żeby znajdował się na wysokości zgięcia ramienia i przedramienia.

Budowa krzesła

Dobrej jakości krzesło obrotowe powinno posiadać uwypuklenie na wysokości lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa, zwykle w postaci dodatkowych poduszek piankowych. Dobrym rozwiązaniem jest płaskie siedzisko z zaokrąglonymi krawędziami, którego szerokość i głębokość powinny wynosić ok. 40 cm. Za stabilność fotelu odpowiada podnóżek z kółkami, które powinny być wykonane z solidnego materiału. W ten sposób można mieć pewność, że krzesło może być użytkowane na różnych powierzchniach. Płynną regulację wysokości siedziska powinien zapewniać odpowiedni amortyzator, który decyduje o komforcie siedzenia. Wygodę użytkowania szczególnie podnosi amortyzator gazowy, posiadający wbudowaną sprężynę.

krzesło obrotowe

Wybór krzesła biurowego

Krzesło biurowe zawsze warto dopasować do ilości czasu, jaka będzie na nim spędzana. W przypadku sporadycznej pracy, wystarczającym rozwiązaniem będzie model z obrotową podstawą, stabilnym podparciem lędźwiowej części kręgosłupa oraz regulowaną wysokością siedziska. Takie warunki spełniają praktycznie wszystkie krzesła obrotowe. Jeżeli jednak fotel użytkowany jest częściej, warto wybrać model z oparciem sięgającym przynajmniej do łopatek. Nie bez znaczenia pozostaje obecność funkcji regulujących głębokość siedziska, a także wysokość, siłę oporu oraz poziom odchylenia oparcia.

Krzesło biurowe do pracy

Osoby pracujące w pozycji siedzącej przez kilka-kilkanaście godzin dziennie, powinny zdecydować się na ergonomiczne krzesło z nowoczesnymi funkcjami. Dotyczy to np. synchronicznego ruchu oparcia i siedziska czy funkcji anti-shock, która chroni przed uderzeniem oparcia o plecy w przypadku zwolnienia blokady. Przydatnym rozwiązaniem może być funkcja swobodnego kołysania, a także możliwość zablokowania siedziska i oparcia w różnych pozycjach.