Czym powinno cechować się krzesło biurowe?

Niewygodne krzesło do biurka to prosta droga do mało efektownej pracy, dyskomfortu, złego samopoczucia i problemów zdrowotnych. Nie będzie żadnej korzyści z nawet najpiękniejszego i najdroższego fotela, jeśli nie zostanie on odpowiednio dopasowany do użytkownika. Nie ma wtedy mowy o przyjmowaniu prawidłowej postawy ciała, a to rozpoczyna całą kaskadę problemów w postaci zaburzonego krążenia krwi, powstawania żylaków, zimnych i drętwiejących kończyn, bólów głowy i kręgosłupa. Wymieniać można byłoby długo, ale pora skupić się na tym, jak wybrać odpowiednie krzesło biurowe.

Jak wybrać właściwe krzesło biurowe?

Widząc fotele biurowe, pierwszą kwestią, na którą zwraca się uwagę, jest oczywiście design, czyli walory estetyczne. Są one ważne, ale nie najważniejsze. Istotniejsze będą walory użytkowe, funkcjonalność mebla. Warto mieć na uwadze to, aby wybrany fotel pasował do aranżacji wnętrza. Na wszystko to wpływa materiał, z którego zostało wykonane krzesło. W przypadku modeli skórzanych można mówić o elegancji, prestiżu, trwałości. Minusem będzie cena, ale jeśli ma to być długoterminowa inwestycja, to warto dołożyć więcej pieniędzy na produkt wysokiej jakości, który posłuży przez wiele lat. Krzesła wykonane z syntetycznych tkanin są zdecydowanie tańsze, ale gorzej w ich przypadku z trwałością. Problematyczne jest często też utrzymanie w czystości.

Przy wyborze krzesła biurowego znaczenie ma wentylacja. O dobrej przepuszczalności powietrza można mówić w przypadku materiałów naturalnych, czyli foteli skórzanych. Jeśli ktoś decyduje się na model z materiałów syntetycznych, należy mieć na uwadze obecność dodatkowych elementów wentylacyjnych. W przeciwnym razie wzrasta ryzyko rozwoju chorobotwórczych patogenów w siedzisku i oparciu. Jakość wykonania także ma znaczenie i źle świadczą o niej krzywo poprowadzone ściegi, wystające nitki, nieestetyczne nacieki, nadprucia.

Dobry fotel biurowy jest meblem funkcjonalnym, ergonomicznym, zapewniającym komfortowe i bezpieczne użytkowanie. Należy kłaść szczególny nacisk na to, aby mebel pozwalał na przyjmowanie prawidłowej postawy ciała w pozycji siedzącej, podbierał właściwie kręgosłup. Decyduje o tym przede wszystkim głębokość i miękkość siedziska. Ergonomiczny fotel zapewnia pełną regulację wysokości siedziska i oparcia, łącznie z kątem nachylenia tego drugiego. Oparcie musi mieć wyprofilowany kształt, co oczywiście trzeba dobrać już do swojej sylwetki. Podłokietniki także powinny znaleźć się na krześle biurowym, dociążające ramiona i barki. One również powinny mieć funkcję regulacji, aby można było dostosować je do wysokości biurka i potrzeb użytkownika.